вторник, 22 януари 2008 г.

Киберфеминизъм-рестарт


Във в. Култура излезе мой текст-репортаж от кибер-феминистката кръгла маса в Берлин, в която участвах ноември २००७.

Ето линк към цялата публикация, а по-долу откъс:
http://www.kultura.bg/article.php?id=13733

Киберфеминизъм-рестарт

Кръгла маса в рамките на конференцията re:place. Истории на медийното изкуство, наука и технологии, Берлин, Haus der Kulturen Der Welt, 18 ноември 2007


Кръглата маса беше организирана от Ирина Аристархова1, преподавател в департамента по женски изследвания в Penn State University, социолог и критик на изкуството, и Фейт Уайлдинг – едно от най-известните имена на американското феминистко изкуство от 70-те до момента, основател на киберфеминистката артистична група subRosa2 и шеф на департамента по пърформанс изкуство в Art Institute of Chicago.

Идеята на организаторките беше по време на събитието да се направят оценки на историите и влиянието на киберфеминизма върху настоящото и бъдещoто развитие на медийните изкуства, технологичните практики и политическия активизъм в електронните и реалните пространства.

На тази маса бяха поканени реални (и виртуални) участници, които да бъдат ангажирани в открита дискусия на разнообразни теми, включващи „истории на киберфеминизма‛ (разбиран като алтернативен на културно хомогенните истории на Запада) и „генеалогия на артистични групи‛ (фокусиране върху тактическа медиа и активистка ангажираност с технологиите – или, казано на български – използване на новите технологии и медиите за политически цели посредством колективна или групова дейност). Участваха жени и мъже, теоретици и практици в областта на изкуствата и медиите, както и в тяхното историзиране. Аз участвах като специално поканена от двете организаторки, с които се познаваме от различни събития в областта на медийните изкуства.

В първата част на моята магистратура ‛The Hole Body, Feminism, Science, Art and Their Myths‛ (‛Тялото-отвор3 – феминизъм, наука, изкуство и техните митове‛), която завърших в Ренселаер (Rensselaer Polytechnic Institute, САЩ), направих обзор на идеите и историята на женската еманципация в комунистическите страни (предимно в България и Русия)। Това изследване се оказа изключително полезно, защото ми даде възможност както за историческа преоценка на този период от историята на България, така и на личната ми история. То стана причина и да започна кореспонденция с Ирина Аристархова, която организира кръглата маса „Киберфеминизъм – рестарт‛. Основната ми теза - преосмислянето на историята на феминистките теории и практики ‛на Изток‛ и ‛на Запад‛ и необходимостта това преосмисляне да повлияе върху съвременните практики, беше център и на представянето ми в Берлин, което съвпадна и с намеренията на организаторките.

Чети нататък


Аз, Таня Остоич и Леонард на срещата на киберфеминиското виртуално/реално общество "faces" , Берлин , ноември २००७.


Картинка от моето представяне на кръглата маса "Rebooting Cyberfeminism" в Берлин। Отляво е Кати Хай, в дясно от мене непосредствено Весна Драгойлова, и Ирина Аристархова до нея в дясно.

Няма коментари: